Rehabilitacja w wodzie tą metodą odbywa się według dziesięciopunktowego programu, który obejmuje trzy fazy: przystosowanie psychiczne do wody, kontrolę równowagi i przemieszczanie się. Stanowi to istotę nauczania motorycznego. Dziesięciopunktowy program jest ułożony w logicznym porządku, gdzie wyćwiczenie kolejnych punktów gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, zadowolenie oraz osiągnięcie niezależności w wodzie.
Tego typu terapia w wodzie ma zastosowanie w wielu przypadkach m.in. wykorzystywana jest przy leczeniu zaburzeń lękowych, syndromu ADHD, dla dzieci z porażeniem mózgowym, chorób dystroficznych, przepuklinie oponowo-rdzeniowej, dla osób z zespołem Downa, osób po wylewach, po urazach rdzenia kręgowego, dla osób z upośledzeniem umysłowym oraz innymi chorobami pochodzenia neurologicznego. Jest to forma rehabilitacji także dla osób starszych, które nie mają odpowiednich nawyków ruchowych jak również po udarach, bóle kręgosłupa, choroba Parkinson, wady postawy, choroby reumatologiczne, autyzm, wady postawy, urazy ortopedyczne, po złamaniach.
Idealna terapia dla osób pływających jak i tych ,którzy do tej pory z pływaniem i wodą było nie po drodze. Terapia wpływa doskonale na jakoś życia jak i poprawę wszelakich dysfunkcji ruchowych. Woda wykazuje szereg właściwości dzięki którym wpływa na rozluźnienie mięśni ale także stawia im opór dzięki czemu praca mimo, iż nie odczuwamy jej tak jak na lądzie daje nam świetne rezultaty siłowe dzięki którym wzmacniamy nasze ciało. Ciśnienie hydrostatyczne wody ma zbawienny wpływ na spastykę mięśni gdyż powoduje ona nacisk na mięśnie, a tym samym powoduje ich rozluźnienie. Stąd nasi pływacy w wodzie osiągają dużo więcej ruchowo niż na stałym lądzie. Ciśnienie to zmniejsza obrzęki i pomaga w regulowaniu krążenia ,ukrwienie tkanek, a przede wszystkim świetnie działa na nasze serce.